Wakacyjna podróż skuterem z kolizją w tle. - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Łodzi

Aktualności

Wakacyjna podróż skuterem z kolizją w tle.

15 latek postanowił poćwiczyć jazdę skuterem po łódzkich ulicach, podróż zakończył kolizją z autobusem.

11 sierpnia 2019 roku ok. godz. 17:00 policjanci łódzkiej drogówki otrzymali wezwanie do kolizji drogowej na ul. Zakładowej 47. Gdy dojechali na miejsce zdarzenia  zauważyli skuter, który wbił się w tył autobusu MPK. W rozmowie z 15 letnim chłopcem, który był badany w karetce mundurowi ustalili, że pod nieobecność rodziców chłopiec wziął skuter, by poćwiczyć jazdę.  Nie dostosował jednak prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył stojącego na przystanku autobusu linii 88. Chłopiec z urazem głowy, ręki i barku został przewieziony do szpitala. Na miejscu pojawiła się babcia chłopca, która przyznała policjantom, że rodzice wnuka pozwalają chłopcu na jazdę skuterem. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że chłopiec nie posiada uprawnień do kierowania. Łodzianin teraz za swój czyn odpowie przed Sądem dla Nieletnich.

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przed 13 stycznia 2013 roku do prowadzenia motoroweru wystarczył dowód lub karta motorowerowa. Po tej dacie zaczęły obowiązywać aktualne przepisy, czyli wymagane jest prawo jazdy kat. AM, B. Jedna z podstawowych zasad głosi, że prawo nie działa wstecz. W związku z tym wszyscy, którzy zdążyli nabyć uprawnienia do prowadzenia motoroweru na dowód osobisty lub kartę motorowerową, zachowują je dożywotnio. Są to osoby, które ukończyły 18 rok życia do 12 stycznia 2013 roku, a więc wszyscy urodzeni do 12 stycznia 1995 roku. Dla osób bez karty motorowerowej oraz urodzonych po 12 stycznia 1995 roku nie ma w tej chwili możliwości prowadzenia jakiegokolwiek skutera po drogach publicznych bez posiadania którejś z kategorii prawa jazdy. Najwcześniej można wyrobić prawo jazdy AM na motorowery – już w wieku 14 lat.

 

sierż. szt. Jadwiga Czyż

WRD KMP Łódź

  • Na zdjęciu widzimy autobus Mpk , a za nim stoi rozbity skuter. Zdarzenie ma miejsce nieopodal przystanku autobusowego.
  • Na zdjęciu widzimy autobus Mpk, a za nim stoi rozbity czerwony skuter.
  • Na zdjęciu widzimy autobus Mpk , a przed nim stoi radiowóz z Ruchu drogowego.