Wojewódzki finał konkursu "Dzielnicowy Roku 2018" - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Łodzi

Aktualności

Wojewódzki finał konkursu "Dzielnicowy Roku 2018"

Nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Wojewódzki finał konkursu wyłonił najlepszego dzielnicowego garnizonu łódzkiego. Rywalizację, w której udział wzięło 44 dzielnicowych wygrał asp. Piotr Laskowski z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Najlepszym kierownikiem rewiru dzielnicowych został asp. szt. Sebastian Kieliszek z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy. Gratulujemy !

W dniach 6-7 września 2018 roku na terenie Ośrodka Ośrodku Szkolenia Policji w Łodzi z/s w Sieradzu odbył się finał Wojewódzkich Eliminacji do XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku". Na początek, uczestnicy musieli rozwiązać pisemny test z wiedzy policyjnej. Obejmował on m.in. tematykę zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wiele innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.

W kolejnym etapie zmagań, funkcjonariusze musieli wykazać się umiejętnościami strzeleckimi oraz praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek: przyjęcia interesanta, kwalifikując prawnie sytuację i udzielając interesantowi instrukcji co do rozstrzygnięcia sprawy, z którą się zgłosił, udzielenia pierwszej pomocy oraz wykonywania podstawowych czynności  służbowych podczas interwencji. 

Komisja konkursowa oceniała znajomość zagadnień prewencji, prawa, psychologii i medycyny ratunkowej. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań. O miano najlepszego policjanta dzielnicowego garnizonu łódzkiego rywalizowało 44 funkcjonariuszy, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach powiatowych  I stopnia na szczeblu  komend powiatowych/miejskich Policji woj. łódzkiego. Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym garnizonu łódzkiego okazał  się asp. Piotr Laskowski z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Drugie miejsce zajął st. sierż. Maciej Anczyk z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu. III miejsce przypadło   st. asp. Krzysztofowi Kuleta z Komendy miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim. Dwaj najlepsi będą reprezentować łódzki garnizon na ogólnopolskim finale zawodów, który odbędzie się w dniach od 23 do 26 października br. w Szkole Policji w Katowicach.

W tym roku, w ramach turnieju "Dzielnicowy Roku 2018", odbył się również konkurs na najlepszego kierownika Rewiru Dzielnicowych. Rywalizujący ze sobą kierownicy musieli rozwiązać policyjny test wiedzy ogólnej oraz wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pierwsze miejsce zdobył asp. szt. Sebastian Kieliszek – kierownik Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy, który wraz  z dzielnicowymi, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu będzie reprezentować łódzkich policjantów w finale ogólnopolskim.

Drugie miejsce w konkursie kierowników zajęła asp. szt. Joanna Szczepaniak - kierownik Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu, natomiast miejsce trzecie – asp. szt. Krzysztof Chmielecki - kierownik Rewiru Dzielnicowych IV Wydziału Prewencji VI KP KMP w Łodzi.

W uroczystym zakończeniu finału uczestniczyli:  Kierownik Ośrodka Ośrodku Szkolenia Policji w Łodzi z/s w Sieradzu  mł. insp. Mariusz Cichosz, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Jarosław Janus.  W wojewódzkie łódzkim w 22 komendach powiatowych i miejskich służbę pełni 498 policjantów dzielnicowych i 39 kierowników rewirów dzielnicowych.

źródło: KWP w Łodzi